wtorek, 18 czerwca 2019

,,Z głową w gwiazdach" Jenn BennettŚwiat podzielić można na dwie sfery - natury oraz kultury. Do kultury należy wszelki dorobek ludzkości: cywilizacja, sztuka, nauka, moralność, etyka, zasady i prawa. Nasze życie zakorzenione jest w kulturze, przesiąknęliśmy nią do szpiku kości. U podstaw naszych potrzeb leży ogrzewanie elektryczne w domu, dostęp do bieżącej wody i - dla niektórych najważniejsze - internet. Dzięki temu odczuwamy bezpieczeństwo.Zapominamy, że należymy do świata natury i tworzymy nasz własny ekosystem.
Wyobraźcie obie teraz, że dostajecie propozycję wyjazdu na kemping do Parku Narodowego z grupą znajomych. Spanie na ziemi pod gołym niebem, brak łazienek, jedzenie liofilizowane i oczywiście - brak zasięgu. Nie brzmi to zbyt zachęcająco. Na dodatek - gdybyście nadal rozważali chęć wyjazdu - jednym ze współuczestników jest wasz największy wróg - były najlepszy przyjaciel i chłopak, który złamał wam serce.

Niefortunny splot wydarzeń popycha Zorie do wzięcia udziału w wycieczce w głąb dzikiej natury. Mimo zamiłowania do planowania i manii organizacyjnej dziewczyna postanawia porzucić obawy i dać ponieść się przygodzie. Niestety, przyszłości nie da się przewidzieć a na światło dzienne wychodzi prawdziwa natura człowieka. Ujawnione zostają sekrety i zdemaskowane kłamstwa. Marzenie o spokojnym tygodniu w dziczy legną w gruzach,emocje wygrywają ze zdrowym rozsądkiem a Zorie musi stawić czoła przeszłości i skrywanym na dnie serca uczuciom.

Popularne stwierdzenie "czas leczy rany" zostaje na nowo przeanalizowane przez autorkę książki. Pisarka odkrywa, że przeszłość zostawia trwałe ślady w naszej pamięci. Są one często zakopane pod warstwą kłamstw i obłudy, jednak wciąż trwają w podświadomości i jedna chwila, jedno słowo sprawić może, że niczym potop nas zaleją. Dostrzec można również niemoc człowieka wobec przyszłości. Mimo największych starań i chęci nie możliwe jest zaplanowanie naszego życia bez wprowadzania po drodze poprawek. Główna bohaterka musi zmierzyć się z wydarzeniami, których nie brała pod uwagę nawet w najczarniejszych scenariuszach. Jednak zdrada, utracona przyjaźń, walka o przetrwanie stają się dla niej początkiem fascynującej przygody prowadzącej do szczęścia.

Czarująca kreacja krajobrazu, przygoda, konfrontacja cywilizacji z natrą, wpływ przeszłości na teraźniejszość. Jest to jedynie czubek góry lodowej motywów zawartych w powieści. Wszystko przeplecione piękną historią nastoletniej miłości, która - jak na pierwszą miłość przystało - porusza czytelnika i wciąga w wir przygód i doznań bohaterów.

Za możliwość zapoznania się z się z książką dziękuję wydawnictwu IUVI. Serdecznie zapraszam na ich stronę internetową.


2 komentarze:

  1. Przyszła do mnie niedawno i wkrótce planuję czytanie :) Jestem ciekawa jak ja ją odbiorę :)
    http://whothatgirl.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 What are you reading, Juliet , Blogger