sobota, 18 maja 2019

„Rok 1984” George Orwell

Znalezione obrazy dla zapytania rok 1984,,Do przyszłości czy przeszłości, do czasów, w których myśl jest wolna, w których ludzie różnią się między sobą i nie żyją samotnie - do czasów, w których istnieje prawda a tego co się stało nie można zmienić. 
Z epoki identyczności, z epoki samotności, z epoki Wielkiego Brata, z epoki dwójmyślenia - pozdrawiam was!

Pamięć nas determinuje, wpływa na nasz światopogląd, nasze wybory. Jest katalizatorem każdego działania mimo, że często nie jesteśmy tego świadomi. Bez pamięci człowiek staje się pustą kartką, ciałem, które wyuczyło się pewnych zachowań jak mowa czy poruszanie się. Pozostaje jedynie skorupą.

Winston Smith nie chciał być jedynie skorupą. Jednak urodził się i wychował w świecie, w którym człowieka pozbawiono jakichkolwiek pragnień, wspomnień, poglądów czy możliwości wyborów. Był to świat rządzony przez Partię, która odpowiadała nie tylko za teraźniejszość i przyszłość ale również za przeszłość. Tworzyła swą własną historie, kierowała umysłami ludzi, mówiła co jest prawdą- a co fałszem. Każdy ruch był monitorowany, każda myśl możliwa do poznania. Każdy czyn podejrzany.

Winston Smith wyłamywał się z norm wykreowanych przez Partię. Nie potrafił się zasymilować, pogodzić z działaniami Partii i wyzbyć chęci buntu i niezgody na zastaną rzeczywistość. Starał się kryć z „myślozbrodnią” i zachowywać pozory uległości wobec ustroju. Jednak nie potrafił przymknąć oka na niespójności poglądów głoszonych przez Partię. Jego umysł wypierał narzuconą mu ideologię. Nie potrafił pojąć, że 2+2=5. 
Wiedział, że za swoją świadomość będzie musiał zapłacić najwyższą cenę.

Orwell stworzył cudowną a za razem przerażającą wizję świata, która wcale nie odbiega znacząco od systemów totalitarnych znanych nam z historii. W swej kreacji poprawił jedynie błędy popełniane przez wcześniejsze ustroje, przez co antyutopijny obraz staje się jeszcze bardziej realistyczny i druzgocący. Świadomość jak łatwo można podporządkować sobie masy ludności jest trudna do wyobrażenia a jednak niesłychanie łatwa do osiągnięcia. Wystarczy brak pamięci. Zniewaga dla historii, nie wyciąganie wniosków z przeszłych wydarzeń oraz brak czujności.

,,Istnieje prawda i istnieje fałsz, lecz dopóki ktoś upiera się przy prawdzie, nawet wbrew całemu światu, pozostaje normalny."Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 What are you reading, Juliet , Blogger