piątek, 20 maja 2016

7 przykazań wymian internetowychHej kochani!
Niedawno dołączyłam do grupy na Facebooku, tak zwanej wymienialni książkowej. Postanowiłam zgłębić moją wiedzę na temat wymian internetowych, obalić mity oraz pokazać jak to naprawdę wygląda. Tak więc zaczynajmy! 
Na Facebooku jest masa grup, na których można dobić targu i znaleźć ciekawe książki. Ja korzystałam z Wymienialni ksiązek. Niestety grupa zaczyna wymykać się z pod kontroli nie wykluczone, że zostanie zamknięta.  "Wymiany są genialne! Są całkowicie darmowe! A gdyby tego było mało możemy oddać gnioty za super ekstra bestsellery!"Nie. To chyba największy mit jaki słyszałam. Jest to bardzo opłacalne, ale nie darmowe. Musimy liczyć się z faktem, ze poczta polska nie jest zbytnio opłacalna. Większość osób wymaga wysyłania paczek w kopertach bąbelkowych, listem poleconym. Jest to swojego rodzaju zabezpieczenie, ponieważ dzięki takiej wysyłce możemy śledzić naszą paczkę. Sama zawsze proszę o wysyłkę listem poleconym, ponieważ spójrzmy prawdzie w oczy - oszuści uwielbiają tego typu akcje. Jeśli zostaniemy wykiwani, to będzie to wyłącznie nasza wina.

Trzeba też się liczyć, że ciężko będzie nam się pozbyć książek starych, zniszczonych, w kieszonkowych formatach oraz takich, które poruszają dość nietypowe tematy. Nawet jeśli ktoś zdecyduje się na wymianę, to nie oczekujmy, że zaproponuje nam powieść górująca w światowych rankingach. Trzeba oszacować wartość naszych książek i wiedzieć czego możemy oczekiwać w zamian. 

Myślę, że wymyśliłam dobry sposób na bezpieczną wymianę:
1. Sfotografuj książki, którym chcesz znaleźć nowy dom tak, aby były dobrze widoczne.
2. Umieść post na grupie, w którym dokładnie zaznaczysz czego poszukujesz w zamian.
3. Kiedy znajdziesz ciekawą ofertę wymiany, w wiadomości prywatnej poproś o dokładne zdjęcia interesującej cię pozycji.
4. Jeśli wszystko spełnia twoje oczekiwania poproś o adres zamieszkania.
5. Nie wysyłaj książki od razu. Ustalcie wspólny termin wysyłki! Daj sobie troszkę czasu. Może wyniknąć sytuacja, że któreś z was się rozmyśli. 
6. Po wysyłce poproś o numer przesyłki poleconej, żeby śledzić paczkę.
7. Podziękuj za wymianę, kiedy już książka do ciebie dojdzie. Warto być miłym do końca!
Podsumowując bądź ostrożny i przemyśl wszystko trzy razy. Staraj się być uprzejmym. Do następnego postu. Buziaki!
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 What are you reading, Juliet , Blogger